do góry
więcej

Aktualności

25.06.2020

Klaster Inteligentnego Oświetlenia aplikuje w najbliższym konkursie na Krajowy Klaster Kluczowy

W ramach tegorocznej edycji Targów ŚWIATŁO prezes Klastra Inteligentnego Oświetlenia udzielił wywiadu,w którym podsumował działalność klastra opisał plany na najbliższą przyszłość

Pełna treść wywiadu znajduje się w Gazecie Targów (strona 19)

TARGI ŚWIATŁO: Jaką rolę widzi dla siebie Klaster Inteligentnego Oświetlenia w rozwoju branży oświetleniowej w Polsce?

MARCIN TUROWICZ: (…) Zdecydowana większość polskich firm oświetleniowych to małe i średnie firmy. Często nie mają one odpowiednich zasobów kadrowych, technologicznych oraz finansowych, aby móc samodzielnie inwestować w najnowsze technologie, które wiążą się z dużym ryzykiem. Wymiana doświadczeń wewnątrz klastra pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka takich inwestycji, gdyż uczymy się ich od siebie nawzajem. Wspólne projekty B+R zmniejszają także koszt dla poszczególnych firm. Istotnymi czynnikami są także współpraca z przetestowanymi jednostkami naukowymi oraz budowanie konsorcjów na duże projekty.

TŚ: Klaster kończy w tym roku 3 lata. Co udało się osiągnąć w tym czasie?

MT: Bardzo się cieszę z prestiżowej pozycji, jaką sobie wypracował Klaster Inteligentnego Oświetlenia w ciągu zaledwie 3 lat istnienia. Nasza struktura liczy już obecnie ponad 50 podmiotów głównie z branży oświetleniowej i pokrewnych. Zrzeszamy wiodące polskie przedsiębiorstwa, aktywnie działające na naszym rynku i na świecie.

(…) Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniem naszych Członków organizujemy cykliczne szkolenia branżowe pod nazwą Akademia Klastra. Kolejnym realizowanym projektem są wspólne stoiska wystawowe na wybranych najważniejszych imprezach targowych w Polsce jak np. Światło i Energetab. Planujemy rozszerzyć tę ofertę o kolejne wydarzenia w Polsce i za granicą w tym roku. W tym roku zamierzamy pochwalić się wspólnymi projektami, które mam nadzieję, że okażą się rewolucyjne w branży i wyznaczą trendy przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

Klaster Inteligentnego Oświetlenia będzie aplikował w najbliższym konkursie na Krajowy Klaster Kluczowy, którego status pozwoli wprowadzić naszą organizację na zupełnie inny poziom. Pozwoli to między innymi na aplikowanie w nowej perspektywie budżetowej o środki na realizacje różnorodnych projektów naszych Członków.

TŚ: Jak ocenia Pan tegoroczną edycję Targów ŚWIATŁO?

MT: Doceniamy rangę Targów Światło dla naszej branży oświetleniowej dlatego objęliśmy patronatem medialnym to najważniejsze wydarzenie w Polsce. Będziemy obecni w dniach targowych i bardzo chętnie spotkamy się z naszymi obecnymi i nowymi Członkami zainteresowanymi projektem Klastra Inteligentnego Oświetlenia. W tym roku szczególnie podoba nam się Strefa Chilloutu, do której zapraszamy na spotkania z klastrem.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.