ZETOM w Klastrze Inteligentnego Oświetlenia

ZETOM w Klastrze Inteligentnego Oświetlenia

Zakłady Badań i Atestacji „ZETOM” im. Prof. F. Stauba w Katowicach swoją tradycją sięgają 1899 r., czyli okresu, gdy Państwo Polskie formalnie było wymazane z mapy Europy. „ZETOM” Katowice jest jedną z najstarszych w Europie funkcjonujących jednostek, nieprzerwanie zajmujących się badaniami i atestacją wyrobów. Z dniem 10 maja 2001r. na mocy Zarządzenia Wojewody Śląskiego, w oparciu o uchwały Senatu Politechniki Śląskiej i Rady Wydziału Mechaniczno – Technologicznego tejże Uczelni nadano „ZETOM”owi Katowice imię profesora Fryderyka Stauba. Pełna nazwa przedsiębiorstwa została dopełniona o słowa „im. Prof. F. Stauba”. 24 października 2001r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Profesora, która znajduje się w budynku firmy i jest wypełnieniem długu wdzięczności wobec Profesora oraz byłych Pracowników przedwojennej MSD. W maju 2004 roku „ZETOM” Katowice uzyskał notyfikację w Unii Europejskiej pod nr 1436. Od listopada 2013 roku „ZETOM” Katowice jest jednostką prywatną, w 100% należącą do Centrum Atestacji i Badań Sp. z o.o. z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Od tego czasu spółka przeszła gruntowną restrukturyzację, a także znacząco rozszerzyła zakres działania.

„ZETOM” Katowice świadczy swoje usługi na terenie całej Europy, ale także w Azji oraz USA. Przedsiębiorstwo jest rozpoznawalne przede wszystkim w krajach Europy Wschodniej i Centralnej. Aktywność w obszarze udziału w najważniejszych imprezach targowych i wystawienniczych zdecydowanie zwiększa rozpoznawalność marki „ZETOM” Katowice, jednakże współpraca z firmą jest podejmowana przede wszystkim ze względu na sprawdzoną jakość usług realizowanych przez doświadczony i kompetentny zespół Pracowników.

„ZETOM” Katowice realizuje bardzo szeroki zakres usług w zakresach objętych akredytacją, a także w obszarach nie wymagających udziału jednostek notyfikowanych w UE i akredytowanych w PCA. Podstawową działalnością spółki są badania i certyfikacja wyrobów, jednakże spółka świadczy także usługi w zakresie wzorcowania przyrządów kontrolno-pomiarowych, oceny zgodności maszyn czy organizacji szkoleń i konferencji.

ozwój „ZETOM” Katowice w głównej mierze zawdzięcza wysoko wykwalifikowanym specjalistom wielu dziedzin inżynieryjnych. Spółka od czasu jej nabycia od Skarbu Państwa przez Centrum Projektów Regionalnych – Inwestor S.A. jest zarządzana przez ten sam zespół specjalistów. Struktura organizacyjna spółki jest funkcjonalna, szczególnie w odniesieniu do przedsiębiorstw małych i średnich.